torek, januar 31, 2006

Bodite Picasso

Osebno nimam posebnega talenta za risanje (in to je ublažena izjava leta glede na to, da nimam pojma ne o risanju ne slikanju) ampak mi je pa vedno všeč, če mi kdo pri tem pomaga. Stran Mr. Picassohead vam omogoča, da z nekaj kliki naredite pravo pravcato abstraktno Picasso-style glavo. Stvar izgleda res kul in priporočam vam, da kliknete na povezavo. Žal pa slike ne moreš shraniti, temveč lahko samo pokažeš povezavo, kjer se umetnina nahaja. Moja se skriva pod to povezavo. Hehe.

PS: če boste slučajno ustvarili svojo glavo pa dajte še link nanjo v komentarje.


Technorati Tags: ,

Googlov operacijski sistem

Google je podjetje, ki je izredno zavito v skrivnostnost, zaradi česar se stalno pojavljajo ugibanja, kaj podjetje pripravlja in kako. V glavnem, že več kot leto se pojavljajo ugibanja, da bo Google predstavil svoj operacijski sistem. The Register poroča, da je Google baje celo potrdil razvoj lastnega operacijskega sistema, ki naj bi temeljil na Linux distribuciji Ubuntu, imenoval pa naj bi se Goobuntu.

Osebno sem bil vedno mnenja, da Google nima niti najmanjšega namena razvijati lastnega operacjskega sistema. Ne pozabimo, da gre za podjetje, ki živi pretežno od oglaševanja, razvoj in distribucija operacijskega sistema pa s seboj prinašata neskončno stroškov in težav: razvoj gonilnikov, podpora, popravki, ... Zaenkrat sicer še ni jasno ali gre za interni projekt za interno uporabo ali gre dejansko za izdelek, ki bo mogoče nekoč ugledal luč dneva.


Technorati Tags: , ,

ponedeljek, januar 30, 2006

Še ena ekološka

Ker sem danes že tako ekološko usmerjen pa še ena novica na BBC o nevarnostih toplogrednih plinov in segrevanju atmosfere. Britanska vlada je namreč objavila poročilo, v katerem so izrazili dvom, da bomo uspeli emisije toplogrednih plinov obdržati pod "nevarno" ravnjo. Led na Grenlandiji naj bi se stopil v naslednjih 1000 letih, najbolj pa naj bi ga najebale najrevnejše države, pa seveda tudi raznorazni ogroženi in občutljivi ekosistemi in tako dalje in tako naprej.

Mimogrede, v slovenščini nimamo elekoškega bloga. Se kdo javi? Ime bi mu bilo lahko "Zeleni planet" ali pa kaj podobno klišejskega.

Preveč materiala za pakiranje

Tole je sicer malo izven običajne usmeritve tega bloga, ampak gre za stvar, ki gre tudi meni izredno na živce. Pri Guardianu so naredili preizkus in štiri družine prosili naj en mesec shranjujejo ovoje izdelkov, ki jih kupujejo. Na koncu meseca so stvar izmerili in ugotovili, da se na eno družino v mesecu naber za 50 kg pakiranja, gre pa za take ekstreme kot je na primer v plastiko zavit kokosov oreh.

Osebno vse to pakiranje jezi tudi mene. Najbolj ekstremen primer, ki se ga domislim so male ruladice, ki jih mislim da dela Gorenjka. Včasih so bile vse skupaj zapakirane v plastičen pladenj in plastiko. Sedaj je vsaka ruladica posebej zapakirana še v eno ovoj. Dejansko je skoraj več pakiranja kot dejanskega izdelka.

V članku se pritožujejo predvsem čez slabo označene materiale in dejstvo, da so skupaj združeni različni materiali. Recimo plastika na kartonu, več različnih plastik in podobno, saj je to težko ločevati in reciklirati. Vse to pakiranje dejansko povečuje ekološko obremenejenost okolja, istočasno pa predstavlja tudi veliko porabo naravnih virov, predvsem nafte.

Očitno obstaja celo nekakšna direktiva EU, ki naj bi trgovinam naložila naj zmanjšajo količino pakiranja, čeprav se mi osebnmo zdi, da v zadnjem času ta količina samo povečuje.


Technorati Tags:

nedelja, januar 29, 2006

Picasa v slovenščini

Včeraj sem na enem izmed neštetih blogov, ki jih prečesavam v iskanju sočnih novosti za svoj blog opazil, da je na voljo nova različica Picase. Med novostmi ni nekih posebnih tehničnih novotarij, toda od te različice naprej je Picasa v slovenščini. Stvar sem hitro namestil na svojo staro desktop mašino in pod opcijo Tools -- Options -- General lahko jezik res spremenimo v slovenščino.

Zanimivo pa je nekaj drugega. Na uradni strani ni nikjer omenjeno, da bi bila stvar sedaj v slovenščini ali pa da je na voljo nova različica. Poleg tega sem danes poskusil stvar nadgraditi še na laptopu, pa prav tako ni šlo. Malo sem pregledal novičarske skupine in moj sum se je potrdil. Uradne najave ni bilo in je tudi ob času pisanja še ni, je pa dejstvo, da nova različica obstaja. Če drugega ne imam na svojem računalniku živ dokaz, da je temu res tako.

Morda je bilo pri celotni stvari kaj narobe, tako da so nadgradnjo umaknili ali pa preprosto čakajo na uradno najavo. Kakorkoli že, bodite veseli saj Google za razliko od večine ostalih multinacionalk ni čisto pozabil na ubogo Slovenijo. Kar poskusite od Yahooja dobiti kaj v slovenščini ali pa od Microsofta v slovenščini dobiti kaj drugega kot Office in Windows.

Pa zapomnite si: o tem sem tukaj poročal prvi.

PS. Če se slučajno sprašujete kaj Picasa je. Gre za izredno simpatičen in estetski program za pregledovanje slik na računalniku. Omogoča vam tudi opravljanje majhnih popravkov, izdelavo projekcij, ohranjevalcev zaslona in bloganje fotografij neposredno iz Picase na vaš blog na Bloggerju. Če ga še nimate ga priporočam za namestitev.

petek, januar 27, 2006

Nadaljevanje moje obsedenosti

Glede na to, da sem ta teden že priznal svojo zasvojenost z novicami je mogoče primerno, da danes predstavim par zanimivih strani, ki ponujajo malo drugačen pogled na novice.

Prva je What's Up, ki prikazuje stalno osvežen zemljevid sveta, na katerem se prikazujejo nove zgodbe tako kot so objavljene na različnih novičarskih straneh. Izredno eleganten način prikaza novic v posameznih delih sveta. Prilagam tudi zaslonsko sliko.


Druga stran prikazuje oznake novic, ki so bile objavljene na Yahoo! News. Tako je mogoče izredno hitro pogledati katere so najpomembnejše novice dneva glede na ključne besede.

Tretja stvar je Google Date, kamor vpišeš nek datum, stran pa v Googlu poišče kaj se je tisti dan zgodilo. Razvrstitev po relevantnosti ni ravno najboljša, ravno to pa je odgovorno za par smešnih rezultatov. Recuimo eden od dogodkov na moj rojstni datum:

Ob 8:30 je Robert Root, lastnik bencinske črpalke na avtocesti Highway 177, v okrožju Pottawatomie County, opazoval dve ženski, eno belo, drugo črno, ki sta se bližali njegovi črpalki iz avta, ki je bil parkiran kake pol milje navzdol po avtocesti.

Svašta.

Za kaj lahko uporabljate RSS

Moja analiza je pokazala, da ljudje v RSS ne vidijo smisla, saj verjetno res ne želijo biti stalno na tekočem z na tisoče novicami, ki jih dnevno proizvedejo blogi in spletne strani po vsem svetu. Toda RSS ni le za novice, kar dokazuje tale seznam.

Večina jih ni ravno zanimiva za Slovenijo, saj recimo na seznamu ni slovenskih feedov RSS za televizijske programe, zato pa toplo priporočam Tapestrycomics, preko katerega lahko spremljate dnevno nove stripe, kot so Dilbert, Peanuts in številni drugi. Upam, da vas bodo stripi prepričali, da je RSS lahko tudi koristna tehnologija in jo boste pričeli uporabljati tudi za druge namene.




četrtek, januar 26, 2006

Kako pomembne so vam novice?

"Dober dan, moje ime je Tyrone Slothrop in zasvojen sem z novicami. Vsako jutro najprej v Bloglines najprej pregledam okoli 50 RSS feedov iz različnih spletnih strani in blogov, nato pa se lačen novic odpravim še na digg in reddit. Čez dan periodično pregledujem svoj Bloglines in vsake toliko pokukam še na Topix in Tailrank. Zvečer pred spanjem še enkrat pregledam Bloglines, samo da vidim, če je kaj novega na Slashdotu."

Vse to je res in načeloma res ni najbolj zdravo, kar pa me zanima je, ali so tudi vam novice tako pomembne. Evo nove ankete.


Create polls and vote for free. dPolls.com

Največkrat prenešeni Yahoo! Widgets

Več o Yahoo! Widgets sem pisal že pred časom, danes sem našel seznam najpogosteje prenešenih dodatkov za ta program. Nekateri so naravnost kul, kot recimo Tetris ali pa Thru' the Wall.


Technorati Tags: , ,

sreda, januar 25, 2006

Analiza Delovih blogov

Evo, očitno imam res preveč časa. Pregledal sem namreč vse (ampak res vse) Delove bloge, ki so bili od otvoritve konec oktobra do danes odprti na njihovi strani. To sem seveda storil z velikim načrtom. Zanimalo me je namreč, kako so se stvari odvijale, kako uspešen je projekt in kakšni blogerji smo Slovenci. Pregledal sem vse bloge in za vsakega posebej označil koliko zapisov je na njem in kdaj je bil blog nazadnje osvežen.

Pa pojdimo kar k rezultatom: Vsega skupaj je bilo odprti 472 blogov. Od tega jih je 214 popolnoma praznih, kar pomeni, da na njih ni niti enega zapisa. 258 blogov ima torej več kot en zapis, od tega pa jih ima 75 samo enega. Vseh rezultatov ne bom takole razlagal, sem pa pripravil en grafek na to temo.

Kar je iz grafa očitno, da je med ljudmi veliko radovednosti in začetnega entuziazma (blogi z enim zapisom so večinoma v stilu "Glej blog!"), veliko manj ljudi pa je zmožnih dejansko ohraniti zanimanje in tok idej, potrebnih za stalno in konsistentno bloganje. Tako na grafu vidimo počasno upadanje števila blogov z naraščajočim številom zapisov, dokler ne pridemo do osmih zapisov, ki je očitno nekakšna magična meja. Po tej meji namrečć začne število blogov naraščati, kar nam pokaže blogerje, ki so uspeli ohraniti svojo blogersko formo.

Zanimivo sliko razkrije tudi analiza časa, v katerem je bil objavljen zadnji zapis v posameznem blogu. Gledal sem ali je bil zadnji zapis objavljen v 7 dneh, 14 dneh, 21 dneh ali več.

No rezultati so sledeči:

7 dni ali manj: 78 blogov
7 - 14 dni: 22 blogov
14 - 21 dni: 23 blogov
Več kot 21 dni: 130 dni

V številko 78 blogov pade tudi precej blogov, ki bodo verjetno ostali pri enem ali dveh zapisih, kar pomeni, da je aktivnih blogov na Delu dejansko nekje med 40 in 70. Kaj več zagotovo ne. Če to številko vzamemo v skladu na skupno število blogov je aktivnih nekje med 8 in 15 odstotki. Mogoče se komu zdi to precej žalostno, ampak po drugi strani pa je to verjetno skladno s svetovnim povprečjem živih blogov, ki so preživeli več kot mesec ali dva.




Technorati Tags: , ,

torek, januar 24, 2006

Pisanje blogov je ravnokar postalo bolj preprosto

Že pred časom sem pisal o razširitvi Performancing, ki ti v Firefox namesti pravo blogersko orodje iz katerega lahko preprosto blogate, ne da bi se morali odpraviti na uradno stran svojega bloga. Danes so predstavili novo različico, ki prinese par sladkih novosti in izboljšav.

Med pomembne novosti sodi podpora za Technorati, kjer lahko na hitro pogledate kateri drugi blogi so že pisali o strani, ki jo omenjate v svojem prispevku. Potem je tu podpora za de.licio.us, kar pomeni, da lahko svoje shranjene povezave izredno preprosto poiščete neposredno iz razširitve Performancing.

Novost je tudi dodajanje oznak Technorati, kar pomeni, da je mogoče ob pisanju vnosa dodati tudi oznake, s pomočjo katerih je laže najti vaš zapis v bazi Technorati. Ta vnos, recimo nosi oznake "bloganje, performancing, firefox".

Novosti je kar nekaj in vsem, ki pogosto blogate priporočam to res enkratno razširitev.


Technorati Tags: , ,

Firefox 2.0 na obzorju

Glede na to, da nas ima večina namesto dolgočasnega in nekoristnega Internet Explorerja nameščen Firefox, je seveda dobrodošla novica, da je nova različica že v razvoju. Med najpomembnejše novosti tako sodijo:

  • Nove možnosti za priljubljene zaznamke in zgodovino
  • Izboljšan vmesnik jezičkov
  • Izboljšana podpora za stvari kot so RSS, Atom, poštne povezave in podobno
  • Boljše iskanje
  • Popravljanje hroščev
  • Prenova grafične podobe vmesnika in poenostavitev vmesnika
  • Črkovalnik za vnos besedila
Videti je, da bo nova različica našemu najljubšemu brskalniku prinesla veliko dobrot. Težko bi rekel, da jih bodo konkurenčni brskalniki tudi. Bomo videli.

ponedeljek, januar 23, 2006

Rezultati anket

Prvi rezultati mojih fancy schmancy anket so že na voljo. V prvi anketi sem spraševal zakaj ljudje ne uporabljajo RSS. Sicer je vsega skupaj odgovorilo 6 ljudi, a rezultati vsaj v tej obliki potrjujejo tisto, kar sem sumil, torej da ljuje ne uporabljajo RSS predvsem zaradi tega, ker v njem ne vidijo koristi. In bolj razmišljam o tem, bolj je to resničen problem. Zakaj bi si kdo želel stalno ostati v stiku z novicami z BBC ali CNeta? Zakaj bi si kdo želel prebrati popolnoma vsak članek na Slashdotu? V redu, meni je že pomembno, vendar velika večina ljudi ne čuti potrebe po stalnem bombardiranju z novicami. Nekateri morajo verjetno v službi celo delati :).

Druga anketa je ugotavljala katero blogersko platformo uporabljajo obiskovalci mojega bloga. Po pričakovanjih je prvo mesto osvojil Blogger (59%) kar nekako potrjuje moje izkušnje s si.blogs, kjer je precej blogov ravno na tej platformi. Me je pa zato presenetil Movable Type (18%) na drugem mestu. Nikakor nisem pričakoval tako visokega rezultata. Tretje mesto je osvojil Wordpress (12%), ki bi mu po lastnih izkušnjah pripisal več odstotkov.

Če še niste glasovali, pa bi ... izvolite.

petek, januar 20, 2006

Lepljivi listki za splet

Ja, ko govorim o lepljivih listkih, mislim na "Post It Notes" in ko govorim o storitvi, ki to omogoča, mislim na spletno storitev MyStickies. Gre za idejo, ki je sedaj dobesedno zguljena do smrti, saj gre za samo še en klon de.licio.us. Če sem zadnjič pisal o Clipmarks, ki na ta del trga dejansko prinese nekaj novega, je MyStickies samo trapast poizkus, da bi nekaj naredili bolje, a pri tem bili precej neuspešni.

Ideja je, da ljudem omogočiš, da si shranijo spletne strani, ki so jim všeč. Če to de.licio.us omogoča preko novega okna, kamor vpišete podatke, so pri MyStickies pogruntali novost. Kliknete na gumb in odpre se vam rumen lepljiv listek na katerega potem napišete nekaj o strani. Tako kot de.licio.us si ob shranjevanju strani lahko vpišete tudi oznake. To poteka preko ločenega zaslona, kjer se ob rumenem lističu odpirajo majhni zeleni izrastki (ko bi si vsaj izmišljeval) na katere vpišete oznake. Ta storitev torej razen hecnega pristopa ne ponuja nič novega, če pa so vam rumeni listki fetiš, potem pa kar na zgornji naslov.

četrtek, januar 19, 2006

Ameriška vlada od iskalnikov zahteva podatke

Ameriška vlada je od Googla in ostalih iskalnikov zahtevala podatke o iskanih geslih, spletnih straneh in uporabnikih. Zahteva je sicer potekala pod pretvezo, da jih potrebujejo zakon o zaščiti otrok pred pornografijo, toda pri ameriški vladi preprosto ne moreš več vedeti, kaj je res in kaj je njihova paranoična fantazija. Google se je tej zahtevi uprl, drugi iskalniki pa so te podatke menda predali.

Moram reči, da me je kar malo zmrazilo. Ravno zadnja dva tedna sem po Googlu iskal neke podrobnosti o šeriatskem pravu, ki jih je punca potrebovala za nek prevod. Glede na to, da istočasno preberem še precej člankov o vojni v Iraku, položaju v Iranu in podobnih stvari, me ne bi čudilo, če je moj IP nekje v neki ameriški podatkovni zbirki označen kot "Terorist" ali kaj podobnega. Sicer je to precej paranoičen pogled na celotno zadevo, toda nenazadnje velikim mednarodnim podjetjem prepustimo precej svojih osebnih stvari: iščemo preko Googla, naša sporočila shranjujeta Gmail ali pa Yahoo!, naše pogovore s prijatelji pa spremlja MSN Messenger, torej Microsoft. Če ameriška vlada zahteva te podatke, jih bodo podjetja kot "poslušni državljani" predali in nenadoma so naše zasebne stvari v rokah ameriške vlade. Ne moremo vedeti, kaj bodo s temi podatki počeli in nikakršnega nadzora nimamo nad podjetji, ki so naše podatke predala.

Samo v razmislek.

Seznam spletnih storitev

Glede na to, da v svojem blogu veliko pišem o spletnih aplikacijah, ki jih rahlo "trendy" imenujejo "Web 2.0", bo mogoče komu koristil tale seznam "vseh" spletnih aplikacij. O številnih sem že pisal, prav tako sem jih večino tudi preizkusil, mogoče pa ne bi bilo slabo, da bi skupaj spravil en zapis s tistimi, ki so res kul. Mimogrede, je kdo opazil poplavo narekovajev ;).

sreda, januar 18, 2006

Shranjevanje spletnih strani na drug način

Več ali manj ves čas pišem samo o de.licio.us, čeprav obstaja na kupe različnih "družbenih" strani za shranjevanje zaznamkov. Večina jih je samo "okrancljana" različica de.licio.us, zaradi česar me nikakor niso navdušili.

Danes pa sem odkril Clipmarks, ki se mi zdi na prvi pogled izredno kul. Stvar je na voljo kot razširitev za Firefox, ko pa je enkrat nameščena, imate možnost, da shranjujete samo dele strani in ne le hiperpovezave, kot je to na voljo pri de.licio.us. Nekatere storitve omogočajo shranjevanje celih strani, Clipmarks pa je poseben v tem, da lahko shranite le besedilo, ki je, odkrito povedano, največkrat najzanimivejši del strani. Prav tako lahko shranite samo posamezne odstavke ali izjave. Izredno kul. Izbiranje delov strani je izredno preprosto in deluje odlično.

Toda tu se zgodba šele začne. Seveda lahko vsak zaznamek opremite z naslovom in oznakami, kar vam omogoča, da ga kasneje hitreje najdete. Še več, zaznamek lahko naredite javen in nato spremljate kaj so imeli o njem povedati drugi ljudje.

Stvar še preizkušam, toda prvi vtisi so izredno pozitivni, razen uporabniške strani, ki je malo preveč natlačena in tako pač ne dosega standarda preprostosti, ki ga poznamo iz Googla ali pa de.licio.us.

Si želite ustvarjati feede RSS brez uporabe bloga?

Ste si kdaj želeli ustvarjati feede RSS brez uporabe bloga? Sodeč po rezultatih ankete na mojem blogu najverjetneje ne, toda za redke izjeme, ki bi to kdaj potrebovali, je stran FeedXS kot ustvarjena. Gre za to, da na strani lahko ustvariš profil in nato ustvarjaš feede neposredno, brez bloga. To pomeni, da ti zapisi niso objavljeni na spletu, temveč jih dobivajo samo ljudje, ki so naročeni neposredno na te feede. Tako lahko recimo svojim prijateljem objavljate linke na zanimive strani. Mogoče bi bilo recimo ustvariti dnevni feed novic iz slovenskih medijev. Mogoče bi bilo narediti dnevne linke na zanimive slike na Flickru. Možnosti so precej neomejene, z njimi pa lahko zelo učinkovito razširite funkcionalnosti svojega bloga.

Za preizkus sem ustvaril en feed z zanimivimi linki. Zenkrat z dvema povezavama, za okus. Na voljo pa je tukaj.

torek, januar 17, 2006

Katero blogersko platformo uporabljate?


Create polls and vote for free. dPolls.com

Ukazna vrstica za splet

Yubnub (kje najdejo ta imena, ne vem) je zanimiva stran, ki deluje kot ukazna vrstica za iskanje. Deluje izredno preprosto, saj deluje preko uporabe ukazov (podobno kot ukazna vrstica v Linuxu ali Windowsih). Na primer, če želimo v bazi IMDB najti podatke o filmu Harry Potter, preprosto vpišemo "imdb harry potter" in vrže nas na stran z rezultati iz IMDB. Tako je recimo ukaz "gim" namenjen iskanju po Google Image Search, seveda pa je različnih ukazov nebroj, saj lahko vsakdo ustvari svojega.


Yubnub uporabljam že nekaj časa, danes pa sem odkril celo spletno stran z dokumentacijo uporabe Yubnuba, ki našteva različne vrste namestitve v Firefox, Internet Explorer, Opero, Safari, Konfabulator ali OS X.

ponedeljek, januar 16, 2006

Še nekaj dodatnega o varnosti

Ko sem dopoldne pisal o spletni strani SiteAdvisor sem popolnoma spregledal dejstvo, da nudijo tudi razširitev za Internet Explorer in Firefox. Razširitev vam v statusni vrstici prikazuje ali je stran vredna zaupanja, sumljiva ali pa zelo nevarna. Poleg tega vam pri iskanju v Googlu ali Yahooju označi rezultate in pove ali je stran vredna zaupanja ali ne. Deluje predvsem pri "nevarnih" iskalnih besedah, kot so na primer "screensaver", "greeting cards" in podobno. Priporočam namestitev.

Veliko škodljivih stvari na spletu

SiteAdvisor je blog, na katerem fantje obiskujejo različne popularne spletne strani, z njih prenašajo datoteke in nato analizirajo kakšne nevarnosti prežijo v teh datotekah. Seveda pri tem ne gre za Microsoft ali podobne resne spletne strani, temveč predvsem za razne ohranjevalnike zaslona, ozadja, emotikone, P2P programe in podobno. V glavnem, vsak dan znova odkrivajo nove grožnje in trike, s katerimi te strani nevešče uporabnike pripravijo do tega, da na svoj računalnik namestijo še malo več vohunskega smetja.

Drugače pa je SiteAdvisor spletna stran, na kateri lahko vpišete spletno stran in preverite kako varna je. Stvari, ki jih preizkušajo so:

  • Koliko sporočil ti pošlje stran, če vpišeš svoj elektronski naslov
  • Ali prenosi, ki so na voljo na strani, vključujejo vohunsko programsko opremo
  • Ali spletna stran vsebuje povezave na strani, ki so morda nevarne
  • Ali spletna stran vsebuje kakšne zoprne lastnosti, kot je recimo odpiranje novih oken in oglasov.
V glavnem se vam s to stranjo splača preveriti ali je stran, ki jo obiskujete in nameravate vpisati svoj naslov ali kaj podobnega, vredna zaupanja. Seveda pa jim pri vseh stvareh ne gre verjeti, čeprav so po lastnih besedah preverili že več kot milijon spletnih strani. Pa varno brskanje po spletu!

sobota, januar 14, 2006

Zajčki in parodije filmov

Produkcijska hiša Angry Alien je izdelala serijo 30-sekundnih flash filmčkov, kjer zajčki v tem kratkem času izvedejo sinopsis različnih filmov. Nekateri med filmčki so boljši, drugi pa slabši, na voljo pa so take klasike kot so Star Wars, Alien, Excorcist, Titanic, Texas Chainsaw Massacre ter drugi. Meni se je zelo dopadel Titanic, nisem pa še utegnil pogledati vseh.

četrtek, januar 12, 2006

Preproste in lepe ankete na vsakem blogu

Dpolls je zanimiva spletna storitev, ki registriranim uporabnikom omogoča izdelavo anket. To sicer ni nič posebej novega, kar pa je za poudariti je, da so ankete izdelane z dinamično tehnologijo AJAX in izgledajo krasno. Poleg tega jih istočasno objavljaš na svoji spletni strani. Verjetno ste mojo prvo anketo že opazili, če pa je niste pa brž tja in odgovarjat nanjo. Všeč mi je tudi način, da preprosto klikneš na odgovor in ti takoj, brez ponovnega nalaganja strani, prikaže rezultate. V glavnem tehnološko zelo zanimiva zadeva in nikakor ne dvomim, da jo bodo ljudje v bodoče uporabljali na svojih blogih.

Objava anket na spletni strani je izredno preprosta, saj preprosto ustvarite svojo anketo in zahtevate, da vam na koncu prikaže programsko kodo za njeno izvajanje. To kodo potem prilepite v svoj zapis v blogu in stvar se pokaže na vašem blogu. Preprosto kot pasulj.


Oblaki novic

Newzingo je stran, ki pregleduje Google News, najde oznake posameznih zgodb in grafično prikaže njihovo pogostost oziroma pomembnost. Več novic kot je na določeno temo, večja je besedna oznaka. Tako lahko izredno preprosto odkrijete katera je ključne beseda dneva in kako pomembna je novica.

Obstaja tudi podobna stran, namenjena tehnološkim novicam, imenuje pa se Techzingo.

Google kot OS X

Googlova glavna stran je včasih nekoliko neprijazna. Iščeš lahko sicer po slikah, skupinah, spletu, novicah, cenah in lokalno, vse ostale specializirane storitve pa so skrite. GoogleX je poskus izboljšave osnovnega koncepta. Nad iskalno polje doda orodno vrstico, podobno tisti, ki jo najdemo v operacijskem sistemu OS X podjetja Apple. Poleg zgoraj naštetih iskanj omogoča hiter dostop še do Google Scholar, videa, zemljevidov in laboratorijev. Manjka sicer Google Blogsearch, drugače pa je nabor storitev kar popoln.


Anketa o RSS

Kratka anketa za vse, ki obiskujete to stran, a ne uporabljate tehnologije RSS.


Create polls and vote for free. dPolls.com

ponedeljek, januar 09, 2006

Bizarno in nepričakovano

Zadnjič sem nekaj prevajal in nekaj preverjal na internetu ter nato, sploh ne vem kako, priletel na stran o splavu. V redu, sem si rekel. Pač stvar, ki ljudi izobražuje, da splav ni v redu. Vsakomur svoje, jaz se v to ne vtikam. Torej tudi ta zapis ne izhaja iz tega dejstva. Stran je bila dovolj zanimiva, da sem kliknil na povezavo "Dejstva v premislek" in se malo sprehodil po njej. Nato pa sem naletel na naslednjo bizarno zaporedje dejstev:

1. dejstvo: Splav je dvojni umor;
umor otroka in umor ženske duše!

2. dejstvo: Tisti, ki vrečo drži,
je isto kriv, kot tisti, ki vanjo daje!

in sedaj tretje, bizarno, najbolj bizarno dejstvo:

V slovenskih zaporih
je nad 50% Balkanov! To že samo po sebi govori o njih!
Govori pa tudi o tistih, ki jih uvažajo in jim delijo
državljanstva.

Kaj ima to veze s splavom, ne vem. Kdo so Balkani, tudi ne. Mogoče so kakšni daljni sorodniki Borgov.

Podobnih dejstev je še veliko, recimo: "Kamorkoli je prišel
slovenske gore je bil vedno uspešen. Slovenci
slovimo kot spoštovan, marljiv, vztrajen in uspešen narod. Glede na število
smo visoko nad svetovnim povprečjem. In človeštvu in
zgodovini smo prispevali mnogo dobrin.", "
Umetnino, ki se je zapisala v
umetnostne zgodovine je ustvaril Slovenec. Jo s tem
postavil ob bok največjim mojstrom umetnosti
umetninam v zgodovini!" in še in še.

Aja, naj opozorim, na strani so nekakšne precej krvave slike iztrganih zarodkov, ki znajo koga užaliti ali pa razburiti. Če je možnost, da se vam to dogaja, potem ne kliknite na link.

Še disclaimer: če ste opazili se nisem izrekel o svojem mnenju glede splava, ker to ni ne namen bloga, ne zapisa, ne moj namen. Hotel sem samo opozoriti na resnično bizarno zaporedje dejstev, ki te vrže iz stola zaradi nenadnega miselnega preskoka.

Še manj računalniško obarvano

Danes sem se odločil, da vam dan razsvetlim z nekaj zanimivimi linki na neračunalniške zadeve. Prvi link vas popelje na članek, ki ga boste veseli vsi, ki ste imeli v srednji šoli (ali kako drugače) opravka s Proustovim Iskanjem izgubljenega časa. Če omenim magdalenice verjetno vsi veste o čem govorim ... No, v tem članku se avtor ukvarja ali je Proust v resnici jedel magdalenice, ko je napisal slavni sestavek. Njegov končni zaključek je, blago rečeno, presenetljiv. Preberite sami.

Drugi link je na predstavitev stripa Calvin and Hobbes (nekaj časa se je pojavljal v Delu pod imenom Gašper in Hops, ali nekaj takega), ki je moj najljubši strip. Če ga ne poznate, gre za strip o šestletnem dečku in njegovem plišastem tigru, ki v njegovi domišljiji vedno znova oživi. Kratek pregled v enajstih korakih vam bo dal predogled tega resnično klasičnega stripa. Več stripov pa je na uradni strani stripa.

Zadnji link vas popelje na stran z 10 najboljšimi znanstvenimi poskusi v zgodovini, kjer se nahajajo take stvari kot so slavni Gallilejev poskus z metanjem krogel in moj, osebno najljubši znanstveni eksperiment, Foucaultovo nihalo.

Googlov paket

Po vseh norih in manj norih ugibanjih, kaj bo Google predstavil na sejmu CES, je bil končni rezultat skoraj razočaranje. Predstavili so video trgovino, kjer bomo lahko kupovali filme in Google Pack, ki ga sestavljajo različne aplikacije, s katerimi je uporaba računalnika bolj preprosta. Seznam vključene programske opreme:

  • Adobe Reader 7
  • Ad-Aware SE Personal
  • GalleryPlayer HD Images
  • Google Desktop
  • Google Earth
  • Google Pack Screensaver
  • Google Talk
  • Google Toolbar for Internet Explorer
  • Mozilla Firefox with Google Toolbar
  • Norton AntiVirus 2005 Special Edition
  • Picasa
  • RealPlayer
  • Trillian
Prav nič posebnega. Sicer je tu notri nekaj koristnih stvari, ampak večino teh stvari imam že nameščenih, tako da mi Google Pack pač ne bo spremenil življenja. Vsekakor pa vsem priporočam, da si namestijo vsaj Firefox in Google Toolbar ter protivirusni program, kjer pa bi namesto Googlove izbire priporočil AVG ali pa Avast!

petek, januar 06, 2006

Svež pogled na zaznamke de.licio.us


Vsi, ki berete ta blog verjetno že veste, da sem velik oboževalec spletne storitve za shranjevanje zaznamkov, de.licio.us. Danes sem odkril novo storitev, ki je zgrajena na temeljih, ki jih le-ta nudi. Gre za expialidocio.us (poskusite to ponoviti zelo hitro trikrat zapored), ki vam omogoča prikazovanje oznak s katerimi ste v določenem časovnem obdobju opremili svoje zaznamke. Tako lahko pogledate, kaj vas je v določenem obdobju najbolj zanimalo.

Stvar izgleda zelo lepo, čeprav ni neposredno koristna.

Mimogrede, koliko bralcev uporablja de.licio.us ali podobne storitve? In če ne, zakaj ne?

Bi radi pozabili gesla?

Agatra je nova storitev na spletu, ki omogoča shranjevanje gesel. Najprej je treba seveda ustvariti račun z geslom (ironično), potem pa lahko med podprtimi storitvami izberete tiste, ki jih uporabljate in za njih vpišete geslo. Ko izberete storitev ter vpišete uporabniško ime in geslo, se vam na spletni strani prikaže seznamček, na katerega kliknete in odpre se vam stran v katero ste že prijavljeni. Storitev je mogoče uporabljati le za podprte storitve, med katerimi so na primer New York Times, Yahoo! Mail, Gmail in podobno.

Še disclaimer: stvar uporabljajte na lastno odgovornost in ji po možnosti zaupajte čim manj storitev z zasebnimi podatki. Kljub temu, da je stvar koristna, ji ne gre zaupati. Toda tako ali tako ne zaupate nikomur na internetu, kajne? Kajne?


četrtek, januar 05, 2006

Nov spletni bralnik feedov RSS

RSS je moja strast, kot ste verjetno že opazili. Za branje sicer zvesto uporabljam Bloglines (mislim, da že dve leti) vendar to še ne pomeni, da ne bi bil pripravljen zamenjati, če bi našel boljšo rešitev. Osebno prisegam na spletne storitve za branje, ker mi namizni programi niso bili nikoli všeč in imam raje čimveč stvari kar v brskalniku, ki je tako ali tako prižgan 24 ur na dan.

Zadnjič sem odkril nov bralnik, imenovan AlmondRocks, ki je kar všečen, čeprav na prvi pogled izgleda precej špartanski. Najboljša stvar je registracija, pri kateri preprosto vpišeš samo uporabniško ime in geslo. Ne zahtevajo nobenega naslova elektronske pošte in nič drugega. Zelo všečno. Po prijavi imaš priložnost, da dodaš nekatere bolj priljubljene in izbrane bloge in spletne strani. Dodajanje predlaganih feedov je izredno preprosto, saj le klikneš na ime strani in že je dodana.

Vsi blogi se dodajo na levo stran bralnika in kažejo koliko neprebranih novic imate. Všeč mi je pristop, da so ob kliku na želen feed RSS vse novice označene kot prebrane, ker osebno nikdar ne klikam vseh novih novic, istočasno pa vedno želim vedeti katere so res nove. Če še nimate izbranega pregledovalnika novic, priporočam, da preizkusite AlmondRocks.

sreda, januar 04, 2006

Par zanimivih blogov

Feedster, iskalnik po blogih, je predstavil seznam po njihovem najboljših blogov lanskega leta. Izbira je kar zanimiva, kar nekaj pa je takih, ki jih bom verjetno tudi sam vtaknil na Bloglines. Prvo mesto je sicer osvojil blog Workbench, ki me ni ravno navdušil, sledi pa mu zbirka različnih blogov, kot so eko-blog Treehuger, besedni blog Double-Tongued Word Wrester in pa Read/WriteWeb.

Pregled programske opreme za bloganje

Že pred časom je bila na spletu objavljena obsežna primerjava različnih storitev in programske opreme za bloganje. Sedaj je preglednica osvežena, pokriva pa vse glavne storitve kot so Blogger, TypePad, Blogware, WordPress, Movanle Type in Expression Engine. Tako se lahko pri odločanju za svojo blogersko platformo oprete na osnovne informacije iz te preglednice.

Spet iskanje torrentov

Torrent Searcher je še eno orodje za iskanje po več straneh s torrent datotekami. Všeč mi je oblikovanje na strani, ki je zelo minimalistično in deluje hitro, kar je velika prednost pred nekaterimi drugimi tovrstnimi stranmi. Preprosto na levi strani zaslona izberete po kateri strani želite iskati in v okence vpišete iskano datoteko. Preprosto in učinkovito. Med stranmi, po katerih išče so BitTorrent, Box Torrents, TorrentSpy, ISO Hunt, Mininova, New Torrents in Seedler. Linkov ne bom dajal, ker so tako ali tako pod glavnim linkom.

torek, januar 03, 2006

Kaj je narobe z RSS?

Ravno danes sem se igral z zamislijo, da bi napisal vnos v blog o tem, kako bi bilo potrebno napisati kratka navodila za uporabo feedov RSS. Osebno sem bil namreč mnenja, da ljudje RSSa ne uporabljajo preprosto zato, ker ga ne znajo, oziroma ne vedo, kako naj se stvari lotijo. Torej sem začel razmišljati o kratkem hitrem vodiču po tehnologiji in kako jo uporabljati.

Toda v pregledovanju svojih novic v Bloglines sem naletel na zanimiv članek na O'Reilly, kjer avtor zagovarja tezo, da ne gre toliko za to, da ljudje ne znajo uporabljati tehnologije, temveč je preprosto nočejo. Njegova teza je, da te feedi RSS preprosto preveč privežejo za računalnik, kjer panično vsakih nekaj minut pregleduješ svoje novice in se sprašuješ, kaj se je zgodilo in kaj zamujaš. Večina ljudi te potrebe nima. Zame osebno je bil RSS odrešitev, saj lahko kar naenkrat spremljam strani, ki bi jih v preteklosti po nekaj dneh pozabil in nikdar več videl. Tako jih lahko stalno spremljam. Razumem pa, da večine ljudi to ne zanima.

Ta teza se mi načeloma potrdi, če pogledam svojo punco. Odprl sem ji račun na Bloglines, vendar ga ne uporablja. Njej splet pomeni nekaj drugega kot meni in kakorkoli obrneš pač preprosto ni zasvojena z novicami, tako kot sem jaz. Torej ji je RSS nekoristen.

Toda kdaj bi bil RSS lahko koristen? Razumem, da recimo povprečnemu uporabniku feed RSS z BBC News predstavlja prevliko obremenitev. Govorimo namreč o več sto novicah dnevno. To je preveč celo zame, pa preživim pred računalnikom okrog 10 do 12 ur dnevno (vem, vem, I should get out more). Torej bi bila zanimiva storitev prihodnosti nekakšen filter za RSS, ki bi omogočal, da dobiš le nekaj izbranih novic dnevno, ki so resnično zanimive in relevantne za uporabnika.

Toda moje vprašanje še vedno ostaja. Ali ljudje RSS ne uporabljajo ker ne vedo kaj je in kako bi se ga lotili ali zato, ker jim preprosto ne pomeni "tiste" storitve, ki jo potrebujejo. Vseh komentarjev bom vesel.

Seznam dobrih Firefoxovih razširitev

Download.com je objavil seznam najboljših razširitev za Firefox. Prisotne so vse klasike, kot so FlashGot, ForecastFox, StumbleUpon, FoxyTunes, Dictionary Tooltip in podobno. Presenečen sem bil, da je omenjen SessionSaver, ki je vsaj zame ena najboljših razširitev (ohrani ti vse jezičke, kar pomeni, da ob ponovnem zagonu Firefoxa lahko začneš z delom, kjer si končal). Ne razumem pa te obsedenosti s ForecastFoxom, ki je po mojem mnenju eden najbolj tečnih priveskov za Firefox. Pred časom sem ga namestil in mi je dobesedno požrl živce, ker te ves čas obvešča o vremenu. Potem pa si predstavljajte, da igrate neko dirkaško igro, kar naenkrat se sistem upočasni, disk zaškripa, zletiš s ceste in zveš, da je v Ljubljani -3 stopinje. Hvala lepa. V glavnem, ForecastFox odsvetujem. Poglejte raje skozi okno.

Panoramske slike praznovanj novega leta

Vas mogoče zanima, kakšna so bila novoletna praznovanja po svetu? Na tej strani imate panoramske posnetke praznovanj iz različnih mest po celem svetu. Med mesti so New York, Rio de Janeiro, London, Tucson, Amsterdam, Lizbona, Zurich, Taipei, Tokio, Sydney in Ljubljana. Ja, prav ste prebrali. V tej prestižni druščini se je znašla tudi Ljubljana, zahvaljujoč Boštjanu Burgerju.